Home > Wydarzenia > Nagrody Literackie m. st. Warszawy
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Nagrody Literackie m. st. Warszawy

opublikowano: 29 kwietnia 2016, przez: admin

Znamy już laureatów Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, prestiżowej, przyznawanej już od czasów międzywojennych. Fundatorem nagrody jest Warszawa, partnerem Biblioteka Narodowa a w jury zasiadają pisarze, dziennikarze, krytycy literaccy, literaturoznawcy.

mala_zaglada_okladka   pani_stefa_okladka   skarpetki_okladka   obok_julii_rylski_okladka

W tym roku nagrody przyznano:

  • W kategorii proza — Pani Annie Janko za książkę „Mała zagłada”.
  • W kategorii literatura dziecięca — tekst i ilustracje nagrodę otrzymali Pani Justyna Bednarek i Pan Daniel de Latour (ilustracje) za książkę „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”.
  • W kategorii edycja warszawska nagrodę otrzymała Pani Magdalena Kicińska za książkę „Pani Stefa” (Wydawnictwo Czarne).
  • Tytuł Warszawskiego twórcy otrzymał Pan Eustachy Rylski.

Nagrodzone książki oraz książki Eustachego Rylskiego mamy w swoich zbiorach.

W kategorii poezja laureatem został Piotr Matywiecki, w zbiorach posiadamy jego tomik Struna oraz biografię Tuwima jego autorstwa.

O Stefanii Wilczyńskiej, prawej ręce Janusza Korczaka. Osobie, bez której dom przy Krochmalnej nie istniałby. W zbiorach Filii 3, 4 oraz Wypożyczalni.

Koszmar II wojny światowej oczami małej dziewczynki, która doświadcza brutalnych scen i strachu. Trauma pokolenia dzieci wojny. W zbiorach Wypożyczalni.

Baza samochodowa, rok 1963 i Chojnik w tle. Opowieść, w którą autor wplata wątki autobiograficzne, osadzona w okolicach Jeleniej Góry, w Sobieszowie. W zbiorach Filii nr 3,4,5 oraz w zbiorach Wypożyczalni i zbiorach udostępnianych na miejscu w Czytelni.

Co się dzieje z zaginionymi w praniu skarpetkami? Historie dziesięciu skarpetek. Polska odpowiedź na czeskie Niedoparki 🙂 Barwne opowieści i ilustracje. W zbiorach Biblioteki Dziecięco-Młodzieżowej.

(JJ)

wszystko z kategorii: Wydarzenia <<   >>