Home > Wydarzenia > Filia Nr 4 > F4: Cieplice w fotografii Ryszarda…
Nasz profil na instagramie
1 tys.

F4: Cieplice w fotografii Ryszarda Literackiego

opublikowano: 18 kwietnia 2016, przez: jl

Filia nr 4 zaprasza na pierwsze spotkanie z nowego cyklu pt.:
WOKÓŁ CIEPLIC Historycznie • Turystycznie • Odkrywczo

Gościem spotkania będzie
Ryszard Literacki
który zaprezentuje fotografie Cieplic
i opowie o swojej pasji.


O mojej fotografii

Urodziłem się ponad 55 lat temu w Jeleniej Górze, gdzie mieszkam do dziś. Fotografia ciekawiła mnie i fascynowała już w dzieciństwie, kiedy ojciec uczył mnie fotografować zdobycznymi aparatami na błonę zwojową. Odbitki wykonywał zakład fotograficzny.

Jak to się wszystko odbywa pomogła mi zrozumieć pierwsza książka o fotografii i ciemnia szkolna. Później ciemnia w domu kultury, w pracy i własna ciemnia na strychu domu teścia, gdzie zgłębiłem tajniki fotografii kolorowej. Długą przerwę spowodowaną sytuacją rodzinną, kiedy wydawało się, że już nie wrócę do tej pasji, przerwało pojawienie się fotografii cyfrowej i jej błyskawiczny rozwój.

Moje wcześniejsze doświadczenia i duża determinacja pozwoliły mi zgłębić tajniki fotografii cyfrowej i zapoznać się z komputerem i programami do edycji fotografii cyfrowej, które to zastąpiły tradycyjną ciemnię. Wstąpiłem do Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Nawiązałem współpracę z jednym z jeleniogórskich mediów, gdzie 4,5 letnia funkcja fotoreportera pozwoliła mi zgłębić tajniki fotografii reportażowej. Nigdy nie przestałem fotografować krajobrazów, przyrody, architektury, ludzi, martwej natury, starając się uchwycić te tematy w indywidualny sposób. Moje fotografie zdobywały nagrody i wyróżnienia w konkursach. Miałem kilka wystaw indywidualnych, brałem udział również w kilkunastu wystawach zbiorowych. Autorzy różnych wydawnictw, czasopism i kalendarzy wykorzystywali moje fotografie do ich ilustracji. Moje fotografie istnieją na kilkunastu stronach internetowych. Cały czas doskonalę mój warsztat, podjąłem naukę w szkole fotograficznej. Prowadzę zajęcia fotograficzne na Karkonoskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Nigdy nie jestem zadowolony z moich prac i cały czas staram się w nich coś poprawiać i udoskonalać . Kiedy już zrobię to jedno wymarzone zdjęcie, to pewno przestanę fotografować.

Ryszard Literacki (rylit)

29 kwietnia 2016 r.
godz. 17.00
Filia nr 4 Książnicy Karkonoskiej (Plac Piastowski 32)
wszystko z kategorii: Filia Nr 4, Wydarzenia <<   >>