Home > Dział Instrukcyjno-Metodyczny > Warsztaty literackie bibliotekarzy Euroregionu Nysa i powiatu karkonoskiego

Warsztaty literackie bibliotekarzy Euroregionu Nysa i powiatu karkonoskiego

opublikowano: 30 marca 2023, przez: Pro Mo

24 marca 2023 roku w Książnicy Karkonoskiej odbyły się warsztaty literackie dla bibliotekarzy z Euroregionu Nysa i powiatu karkonoskiego. Celem szkolenia, polegającego na aktywnym udziale połączonym ze spacerem było przybliżenie twórczości Fedora Sommera. Głównym tematem było dzieło jego życia, książka poświęcona osiemnastowiecznej Jeleniej Górze „Między murami i wieżami” w tłumaczeniu Józefa Zapruckiego. Prowadzący warsztaty dr Józef Zaprucki zapoznał uczestników z sylwetką autora i tematyką jego powieści. Podczas spaceru pokazał licznie przybyłym bibliotekarzom z Czech, Niemiec i Polski miejsca związane z fabułą powieści, autentycznymi mieszkańcami ówczesnej Jeleniej Góry, zarysował tło historyczne i religijne oraz status materialny miasta i jego mieszkańców. Ponieważ jednym z tematów „Między murami i wieżami” jest budowa Kościoła Łaski, warsztaty zakończyły się jego zwiedzaniem. O kościele opowiedział nam jego gospodarz, Pan Henryk Dąbkiewicz. Warsztaty zakończyły się przejściem przez przykościelny park i odwiedzinami kaplic nagrobnych osiemnastowiecznych jeleniogórzan. Po części warsztatowej wszyscy udali się na smaczny obiad. Część bibliotekarzy z Czech zdecydowała się jeszcze na zwiedzanie Książnicy Karkonoskiej, inni zdecydowali się na kawę, herbatę  i wymianę wrażeń z warsztatów.

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w szkoleniu, panom Józefowi Zapruckiemu, Marcinowi Zawile i Henrykowi Dąbkiewiczowi za przekazaną w ciekawy sposób  wiedzę a naturze za bezdeszczową pogodę.

Warsztaty literackie zostały dofinansowane przez Euroregion Nysa w Jeleniej Górze i Urząd Miasta Jeleniej Góry w ramach dotacji na pełnienie funkcji biblioteki powiatowej.

Dofinansowane przez Miasto Jelenia Góra - Logo

24 marca 2023 r.
wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Galeria, Wydarzenia <<   >>