Home > Wydarzenia > Światowy Dzień Książki w Książnicy Karkonoskiej

Światowy Dzień Książki w Książnicy Karkonoskiej

opublikowano: 11 kwietnia 2018, przez: jl

Serdecznie zapraszamy 21 kwietnia w godz. 15:00-20:00 do Książnicy Karkonoskiej
na obchody Światowego Dnia Książki pod hasłem Tradycja ziołolecznictwa w Karkonoszach.

Impreza objęta została patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.

21 kwietnia (sobota) 2018, Książnica Karkonoska, ul. Bankowa 27, 3 piętro, godz. 15.00-17.00

Tradycje ziołolecznicze w Kotlinie Jeleniogórskiej sięgają średniowiecza. Zielarstwo w Karkonoszach było jednym z głównych zajęć tutejszej ludności. Od XVII do XIX w. karkonoscy laboranci tworzyli grupę zawodową zajmującą się zbieraniem roślin leczniczych i sporządzaniem z nich medykamentów.

Główne wydarzenie poprzedziły dwie wystawy o tematyce zielarskiej. Wystawa „Rośliny gór i pogórza” – fotografie Zygmunta Strzeleckiego, pokazywana jest od 4 kwietnia 2018 r. w Galerii Małych Form. Druga wystawa jest nietypowa. Prace Olgi Chorążyczewskiej „Zielnik sudecki”, od 3 kwietnia eksponowane są w Galerii w Tle. Galeri@ w Tle powstała jesienią 2008 roku i jest galerią elektroniczną. Poszczególne wystawy pokazywane są na monitorach komputerowych, w budynku biblioteki, oraz on-line, w formie e-katalogu dostępnego m.in. poprzez bloga www.galeriawtle.blogspot.com. Autorka fotografii pochodzi z regionu, jest z wykształcenia geografem i botanikiem, zawodowo również zajmuje się przyrodą.

Dzień 21 kwietnia zaplanowano jako spotkanie współczesnych kontynuatorów tradycji zielarskich w Karkonoszach, ich propagatorów, oraz wszystkich zainteresowanych historią i dniem dzisiejszym zielarstwa w Karkonoszach.

W programie:

• promocja książek o tematyce ekologicznej;
  • spotkania autorskie z Marią Dolczewską autorką książki „Izery: moja rowerowa przestrzeń”, Magdaleną Wożniak autorką książki „Gniazdo żmij : rzecz o laborantach z Karkonoszy” i Przemysławem Wiaterem. Przemysław Wiater i jego „Laboranci u Ducha Gór” to fascynująca lektura zarówno dla badacza regionu, miłośnika historii laborantów, współczesnego zielarza czy degustatora leczniczych nalewek i herbatek ziołowych;
  • prezentacja wydawnictw regionalnych: AdRem. AdRem to niezwykłe wydawnictwo, które wyspecjalizowało się w dokumentowaniu historii regionu;
  • wystawy książek: nowości wydawnicze, książki i poradniki zielarskie;
  • wystawa książek o ziołach urodzonego w Jeleniej Górze, nieżyjącego już Krzysztofa Kmiecia, doktora farmacji zajmującego się roślinami leczniczymi oraz ich znaczeniem w sztuce i architekturze;
  • Karkonoski Park Narodowy zaprezentuje swoje wydawnictwa i przeprowadzi konkurs przyrodniczy „Tajemnice roślin odkrywaj i wiedzę zdobywaj”;
  • współcześni laboranci – kontynuujący tradycje zielarskie w XXI w. przygotowali wiele niespodzianek;
  • prelekcja Grażyny Mańturzyk „Zioła w kuchni, zioła dla zdrowia i urody” z warsztatem kulinarnym: zastosowanie ziół w kuchni, wykorzystanie właściwości prozdrowotnych i pielęgnacyjnych ziół;
  • degustacja herbatek ziołowych, zielonych drinków i karkonoskich nalewek.

21 kwietnia 2018 r.
godz. 15:00-20:00
Książnica Karkonoska, ul. Bankowa 27.
wszystko z kategorii: Wydarzenia <<   >>