„Każdego dnia robimy 4,7 miliarda zdjęć. Ponad 90% z nich wykonywanych jest smartfonami. Zaledwie 7% stanowią fotografie wykonywane aparatami fotograficznymi.” Tak brzmi nagłówek artykułu na Fotopolis z czerwca 2023 roku.
Podobnie jak w czasach rewolucji technicznej część społeczeństwa zatęskniła za rzemiosłem, tak i teraz fotografia analogowa, jak i inne klasyczne graficzne sposoby utrwalania obrazu, zyskują kolejnych zwolenników. Jednym z nich jest linoryt, czyli technika druku wypukłego, w którym matrycą jest wzór wyżłobiony w linoleum. Przygotowanie obrazu w ten sposób wymaga sporo czasu, uwagi i umiejętności technicznych, co z pewnością zostanie docenione przez czułe na sztukę oko.
Zygmunt Moś (Zygzak), emerytowany budowlaniec, jako słuchacz Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jeleniej Górze, trafił do tamtejszej pracowni graficznej, gdzie zaczął tworzyć wizerunki okolicznych schronisk górskich. Po wielu górskich wędrówkach i kilku miesiącach pracy postanowił wydać album z przygotowanymi przez siebie wizerunkami górskich schronisk.
„Podstawowym środkiem wyrazu w pracach artysty jest cienka, precyzyjna linia oraz siatka drobnych elementów, a kompozycje są przedstawiane realistycznie, co czyni je bardzo czytelnymi”, pisze we wstępie Anna Szczodrak z Działu Sztuki Muzeum Karkonoskiego.
Autor w swoim albumie zawarł 43 reprodukcje obiektów mieszczących się na obszarze Rudaw Janowickich polskich i czeskich Karkonoszy oraz Gór Izerskich, także tych, które już swojej funkcji nie pełnią. Znajdziemy tu schroniska bardziej znane: Perła Zachodu, Szwajcarka, Dom Śląski, Samotnia, jak i te mniej popularne: jak Czartak, Martinova Bouda, czy Výrovka. Przy każdej reprodukcji znajdziecie krótki opis oraz umiejscowienie na mapie. Kto wie, może będzie to świetna inspiracja do górskich wędrówek. (AG)
Gratulujemy autorowi wspaniałej publikacji i dziękujemy za podarowanie jej naszej Bibliotece.
Album dostępny na miejscu w Dziale Regionalnym