Książnica Karkonoska zaprasza na spotkanie,
którego gościem będzie światowej sławy indyjski artysta i podróżnik duchowy
NEERAJ GOSWAMI
Wystawa jest wyjątkową okazją do obejrzenia znakomitych obrazów i rzeźb artysty oraz do wysłuchania jego wykładu, podczas którego wyjaśni na czym polega technika medytacji zwana
AJAPA Yog
i jak głęboki związek ma z jego sztuką.
CONSULTING-PROJECT
arch. Robert Futerhendler
SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich)
Neeraj Goswami
Neeraj Goswami urodził się w Patna w 1964 roku, a od 8 roku życia dorastał w New Delhi. Jego rodzina nie była zamożna, jednak już od najmłodszych lat był przygotowywany do bycia artystą.
W okresie szkolnym został uhonorowany indywidualnym pokazem swoich prac, a zanim rozpoczął studia w Art College w Delhi, zdobył znaczną uwagę znanych indyjskich artystów — Saradindu Sena Roya i Gulam Rasoola Santosha. Podczas nauki w college’u jego płodny talent został doceniony przez takich artystów z Delhi jak Silpi Chakra, KS Kulkarni czy Anupam Sud. Wówczas zaproponowali oni zorganizowanie jego kolejnego wernisażu.
Od tego czasu popularność Neeraja zaczęła wzrastać. W latach 1999-2000 miał dziesięć odbywających się prawie co roku wernisaży w Delhi. To sprawiło, że Neeraj błyskawicznie dołączył do grona artystów głównego nurtu sztuki indyjskiej tamtych czasów.
Neeraj uzyskał tytuł licencjata i magistra, a także został wyróżniony przez rząd za swój znaczący wkład w sztukę. W 1988 roku otrzymał nagrodę Bharat Bhavan na Drugim Biennale Współczesnej Sztuki Indyjskiej. W tym samym roku przyznano mu również stypendium naukowe Lalit Kala Research Grant Fellowship. Jego prace były wystawiane na kilku wernisażach i biennalach w różnych miastach Indii, a także w Paryżu, Nowym Jorku i Londynie oraz znajdują się w ważnych kolekcjach publicznych i prywatnych w Indiach i za granicą. Wykonał także kilka murali i zleceń portretowych.
Sztuka Neeraja przyciąga uwagę entuzjastów sztuki współczesnej, jak i koneserów, łączy w sobie wiele przeciwieństw, wzbudzając przy tym głębokie poruszenie. W rękach tego artysty powierzchownie skomplikowany kubistyczny podział stale nabierał uproszczonego minimalizmu. Z kolei zdecydowana kreska i indywidualna forma, w jakiej Neeraj przedstawia surrealizm, nadają rzadko spotykany we współczesnej sztuce nowoczesny wygląd. Wysublimowana atmosfera jego dzieł jest efektem ich misternej wielowarstwowości, oryginalnych tonów i faktur, a także połączenia abstrakcji i narracyjnej formy przekazu.
Wyjątkowość sztuki Neeraja Goswami to rezultat czerpania przez niego inspiracji z wnętrza, zamiast szukania jej na zewnątrz, jego rozwoju i dojrzałości duchowej. Predyspozycje do głębokich duchowych poszukiwań odziedziczył po swoim dziadku, a gdy był jeszcze nastolatkiem, otrzymał intensywne nauki od swojego samozrealizowanego Guru. Śledząc karierę artysty na przełomie ostatnich dwudziestu pięciu lat, z łatwością widać, jak jego umysł systematycznie oczyszczał się poprzez regularną i pełną oddania praktykę medytacji.
Mimo postmodernistycznego trendu odchodzenia od tradycyjnych technik tworzenia sztuki Neeraj Goswami pozostaje wierny płótnu i farbie. Uważa, że malowane przez niego i obramowane płótno zachowuje ponadczasowy urok wieczności, podczas gdy wszystkie inne współczesne praktyki instalacji i wideografii mają niemal przejściowy charakter. Artysta z powodzeniem zajmuje się także rzeźbiarstwem, realizując projekty w przestrzeni publicznej.
Podsumowując, dzieła Neeraja Goswami odzwierciedlają rozwój sztuki indyjskiej na przełomie ostatnich pięćdziesięciu lat. Jego twórczość to kwintesencja fuzji duchowej głębi z formą ludzkiej codzienności i dowód ważkości wewnętrznej pracy człowieka-artysty nad sobą.
godz. 17:00
Książnica Karkonoska, ul. Bankowa 27, III piętro.