Dotarły do nas niespodzianki z Wydawnictwa AFERA.
Zaczęła się AFERA w Wypożyczalni! Każdy, kto wypożyczy książkę Wydawnictwa AFERA i zgłosi swój numer karty czytelniczej do losowania, może stać się szczęśliwym posiadaczem książki. Losowanie odbędzie się na początku marca, jest dużo czasu, żeby zapoznać się z ofertą Wydawnictwa AFERA.Dziękujemy Wydawnictwu AFERA.
Akcja zakończyła się losowaniem, książki trafią do piątki szczęśliwców:
Ł. Lidia – „Babcie”; P. Magdalena – „Dowód osobisty”; Ch. Barbara – „Pod śniegiem”; W. Sabina – „Mężczyzna na dnie”; B. Jędrzej – „Truchlin I”, „Truchlin II”.
Gratulujemy!
Jezioro. Bianca Belová
Przenieśmy się na wschód, do małej rybackiej i dość podłej mieścinki Boros. Tutejsi mieszkańcy żyją z ryb, łowią je w jeziorze, które ich zatruwa i wymaga ofiar dla Ducha Jeziora. Nami wychował się tutaj, pod opieką dziadków spędził zakurzone dzieciństwo. Dopóki żyła babcia miał powód, by tu zostać. Po tym jak została ofiarowana jezioru i przeżył okrutną tragedię, jego życie całkiem się rozsypało. Wyruszył do stolicy po drugiej stronie jeziora, by uciec od tego i odnaleźć matkę. W mieście, w którym nawet bezpańskie psy się spieszą, poznaje slumsy, biedę, przemoc i nierząd, obserwuje to, co przynosi cywilizacja i międzynarodowy biznes. Stolica miała być ucieczką, a staje się pułapką. Jednak dzięki temu, że nie poddaje się bezsensownemu bestialstwu dostaje nagrodę. Pozwala mu ona odkryć dlaczego woda z jeziora znika i dlaczego jezioro jest złe na ludzi. Ta tajemnica jest z nim bardzo zwązana. Historia Namiego to droga dorastania, szukania swojej tożsamości, walki ze złem, które jest zwierzęciem rosnącym wewnątrz. Wizja świata, w którym się ta opowieść rozgrywa jest apokaliptyczna, zniszczenie, nędza, brud, znikanie, agresywne, bezuczuciowe bogactwo i brak nadziei. Chociaż nie, nadzieja się jeszcze tli. Czy Nami ją odnajdzie? Bianca Belová chce nas ostrzec, zainspirował ją Jezioro Aralskie. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)
Mężczyzna na dnie. Iva Procházková
Ile motywów może mieć jedno morderstwo? Zwłoki znalezione na dnie jeziora w aucie łączą ze sobą wiele dziwnych, niekojarzących się ze sobą osób: Plantatora konopi i jego śliczną dziewczynę, światowej sławy architekta, piękną Kubankę, których próbuje prześwietlić niekonwencjonalny komisarz Holina z praskiej policji. Śledczy przeżywa właśnie romans, jego ukochana zajmuje się astrologią, która okazuje się wiele wnosić do śledztwa. Ofiara nie wydaje się już taka niewinna. Niestety pewne sekrety nie wyjdą na jaw, nawet jeśli w ręce policji wpadnie notes matki zamordowanego, który zawiera wiele ciekawych tropów. O wielu sprawach wie tylko czytelnik i konkretni bohaterowie, do których łatwo poczuć sympatię i z którymi będziemy przeżywać stres i niepokój przed policyjnym przesłuchaniem. Gorący praski czerwiec, od miesiąca nie padało, daje się we znaki wszystkim. Rośnie napięcie, powracają wypadki z przeszłości, komisarz Holina odkrywa intymne szczegóły życia bohaterów. kto zamordował? Dynamicznie prowadzona fabuła odkrywa kolejne fakty i wskazuje logiczne motywy, każdy miał coś na sumieniu. Szantażowani bohaterowie mieli tyle powodów, żeby chcieć się pozbyć Oswalda ze swojego życia, czy to jednak wystarczy, żeby zdecydować się na ten ostateczny krok ? Morderca policjanta jest tylko jeden! Obok wątków kryminalnych w powieść zostały wplecione wątki obyczajowe, socjologiczne, astrologiczne, miłosne i sceny z życia komisariatu.
Saturnin. Zdeněk Jirotka
Powieść humorystyczna z 1942 roku jest do dziś jedną z ulubionych książek Czechów, warto przeczytać, by dowiedzieć się, czemu wciąż nie traci na aktualności. Centralną postacią książki jest zagadkowy Saturnin, który pojawia się nagle w życiu 30-letniego narratora i jego rodziny. Dzięki niemu lekko nudnawe życie kawalera zmienia się w serię zabawnych przygód. Obok tej dwójki w powieści występują ciotka Katarzyna i jej syn Milouš, oboje czynią zakusy na spadek po żyjącym jeszcze dziadku. Dziadek, miłośnik elektryki, prawdziwa głowa rodziny. Doktor Vlach, wnikliwy i inteligentny obserwator życia i komentator bieżących wydarzeń oraz piękna panna Barbora, wyzwolona sportsmenka, o której względy zabiega zakochany narrator i niekoniecznie mający szczere zamiary Milouš. Wszyscy oni zostają przez powódź uwięzieni w domku dziadka, bez prądu i z kończącymi się zapasami jedzenia. Niemal jak w Dekameronie snują wieczorami opowieści. Każda z nich doskonale charakteryzuje kolejnego opowiadacza. W tzw. międzyczasie Saturnin dwoi się i troi, by to jego pan zdobył względy Barbory, doprowadzając ciotkę Katarzynę do wściekłości, a Milouša do poczucia żalu. Bo jak powiedział dziadek – dla Saturnina, dzięki jego fantazji, humorowi i zaskakującym procesom myślowym, nawet rozkład jazdy może być powieścią detektywistyczną. Angielski humor w czeskim wydaniu. Świetne, wyraziste postaci, inteligencja, humor i błyskotliwe monologi. Znakomita! Ponadczasowa! Absurdalna! Prima!
„Czytałem i śmiałem się często. Mina mi zrzedła, kiedy przeczytałem fragment, w którym doktor Vlach stwierdził, że śmiech „to reakcja na przeżyte w rzeczywistości lub wyobraźni niebezpieczeństwo, pojawia się często u osób o inteligencji niższej od przeciętnej”. Trudno. Czytałem dalej i śmiałem się tak samo często”. Artur Andrus (tekst z okładki)
Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.
Wypożyczalnia