Drodzy Czytelnicy,
„Wszystkie stworzenia małe i duże” to quiz literacki, który poprowadzi Was po literackich tropach zwierząt – tych opisanych i tych, które towarzyszyły słynnym pisarzom. Mamy nadzieję, że rozwiązywanie quizu zachęci Was do sięgnięcia po książki poświęcone naszym „braciom mniejszym”.
Zapraszamy do zabawy 🙂
Quiz literacki „Wszystkie stworzenia małe i duże”
Podsumowanie quizu
0 z 15 pytań ukończone
Pytania:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
Informacja
Przed rozpoczęciem quizu prosimy podać dane kontaktowe:
Już ukończyłeś quiz. Nie możesz rozpocząć jeszcze raz.
Ładowanie quizu…
Musisz się zalogować, aby rozpocząć quiz.
Musisz ukończyć następujący quiz, aby rozpocząć ten:
Wyniki
Twój czas:
Czas się skończył
Średni wynik | |
Twój wynik |
Kategorie
- Nieskategoryzowany 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- Udzielono odpowiedzi
- Do sprawdzenia
- Pytań 1 z 15
1. Pytanie
Tytułowy niemy świadek w powieści Agathy Christie to ostrowłosy terier Bob, który wspomagał detektywa Herculesa Poirota przy poszukiwaniach zabójcy swojej pani – Emilii Arundell. Komu ofiarowała osieroconego Boba panna Lawson, spadkobierczyni Emilii?
- Pytań 2 z 15
2. Pytanie
Królik Piątek, jeden z bohaterów „Wodnikowego Wzgórza” Richarda Adamsa, posiadał wyjątkowy dar „zaglądania w przyszłość”, dzięki któremu zdołał uratować stadko kłapouchów przed grożącą im zagładą. Ten dar odziedziczył jeden z jego synków, królik imieniem:
- Pytań 3 z 15
3. Pytanie
Bukasia Iwaszkiewiczówna to… kotka o zwykłym wyglądzie i wybitnej inteligencji, która piórem Jarosława Iwaszkiewicza „pisała” do jego córeczek Marysi i Tereski listy:
- Pytań 4 z 15
4. Pytanie
Francuska pisarka Colette, najbardziej znana jako autorka skandalizującej „Klaudyny” i „Cheri”, uwielbiała naturę i zwierzęta, które towarzyszyły jej przez całe życie, od dzieciństwa spędzonego w Burgundii, do śmierci w Paryżu. Wśród jej menażerii były koty, psy różnych ras, a nawet puma imieniem Ba-Tu. Portretowała je także w swojej twórczości. Jej ukochany buldożek francuski Toby pojawił się w literaturze jako bohater „Dialogów zwierząt” oraz w cyklu „Klaudyna”, w którym jego opiekunką była:
- Pytań 5 z 15
5. Pytanie
Jamnik Bolek, bohater „Świata według psa” Doroty Sumińskiej psim szóstym zmysłem widział rzeczy i sprawy niewidoczne dla ludzi, dzięki czemu np.: dostrzegał duchy i wyczuwał choroby. U kogo po raz pierwszy „zdiagnozował” nadchodzącą śmierć:
- Pytań 6 z 15
6. Pytanie
Jak nazywała się najmądrzejsza owca w Glenkill, a może nawet na całym świecie, opisana w powieści „Sprawiedliwość owiec”?
- Pytań 7 z 15
7. Pytanie
Spaniel Flush był ukochanym psem Elizabeth Barrett Browning, XIX-wiecznej poetki angielskiej. Był dla zamkniętej w domu i terroryzowanej przez ojca kobiety pociechą i radością. W jaki sposób Flush trafił do Elizabeth?
- Pytań 8 z 15
8. Pytanie
James Herriot czyli właściwie James Alfred „Alf” Wight to weterynarz i autor cyklu powieści „Wszystkie stworzenia duże i małe”, w którym opisywał blaski i cienie praktyki prowadzonej w małym szkockim miasteczku od lat czterdziestych XX wieku. James, jego szef Siegfried Farnon oraz brat szefa Tristan przeżywają wzloty, upadki, chwile triumfów i momenty zwątpień. Jednym z „upadków” w codziennym życiu była nieudane próby hodowli – drobiu i trzody chlewnej, które zainicjował Siegfried. Co stało się ze stadkiem świń, powierzonych opiece Tristana?
- Pytań 9 z 15
9. Pytanie
Wiktoriański pisarz brytyjski Charles Dickens miał niezwykle inteligentnego zwierzęcego ulubieńca, który stał się dla niego natchnieniem literackim. Był tak interesujący, że opowieści Dickensa o nim zainspirowały jeszcze jednego autora – Egdara Allana Poe, który poświęcił mu jeden ze swoich najsłynniejszych utworów. Tym ulubieńcem był:
- Pytań 10 z 15
10. Pytanie
Kot z Chesire, łagodny, opanowany, przenikliwy, z uśmiechem, który nigdy nie znika z jego pyszczka: „ – Widziałam już koty bez uśmiechu – pomyślała Alicja – ale uśmiech bez kota widzę po raz pierwszy w życiu. To doprawdy nadzwyczajne!”, był jednym z niewielu sprzymierzeńców Alicji w tajemniczej Krainy Czarów. Ile razy pojawił się w opowieści?
- Pytań 11 z 15
11. Pytanie
Który ze sławnych pisarzy-kociofilów zwykł mówić, ze koty udały się Panu Bogu?
- Pytań 12 z 15
12. Pytanie
W jakich okolicznościach spotkali się Travis Cornell i golden retriver o imieniu Einstein, bohaterowie powieści Deana Koontza „Opiekunowie”?
- Pytań 13 z 15
13. Pytanie
Jerzy Waldorff miał ukochanego jamnika Puzona, który tak silnie zrósł się z jego postacią, że został uwieczniony na pomniku w Ciechocinku. Pojawił się w życiu pisarza po śmierci poprzedniego ulubieńca, łagodnego spaniela imieniem Alfi. Komu Puzon zawdzięczał swoje „muzyczne” miano?
- Pytań 14 z 15
14. Pytanie
Miłośnikiem kotów i znawcą ich natury jest słynny amerykański pisarz Stephen King. Towarzyszą mu w życiu prywatnym i pojawiają się w jego twórczości – opowiadanie „Kot z piekła rodem”, scenariusz do filmu „Oko kota”. W jednej z najsłynniejszych powieści Kinga „Smętaż dla zwierzaków” (tłumaczona również pt.: „Cmętarz zwieżąt”) także istotną rolę odgrywa kot, ulubieniec małej Ellie, który nosi imię:
- Pytań 15 z 15
15. Pytanie
Bunt zwierząt w Dworskim Folwarku pana Jonesa nastąpił za sprawą snu o świecie bez ludzi, który przyśnił się jednemu z nich. Ten sen nawiedził: