Home > Dział Instrukcyjno-Metodyczny > Zaostřeno na Jizerky – wystawa fotografii
Facebook
Instagram
Tiktok

Zaostřeno na Jizerky – wystawa fotografii

opublikowano: 21 stycznia 2025, przez: Pro Mo

Witajcie na wystawie Zaostřeno na Jizerky, która już po raz czternasty prezentuje najpiękniejsze fotografie z konkursu o tej samej nazwie. Wzięło w nim tym razem udział 50 autorów, którzy przysłali 167 zdjęć Gór Izerskich. Prezentują Wam na nich krainę skalnych punktów widokowych, krętych dróg, głębokich dolin, szemrzących potoków i tajemniczych mokradeł, zatem Góry Izerskie z wszystkimi ich zachwycającymi zakątkami.

Wyboru zdjęć dokonało profesjonalne jury, jedna praca znalazła się w finale dzięki głosowaniu czytelników Dziennika Libereckiego. Spośród najlepszych, które wydrukowaliśmy dla Was na panelach, powstał kalendarz fundacyjny Zaostřeno na Jizerky 2025, autorów nagrodziliśmy cennymi produktami firmy Canon. Kalendarz możecie kupić poprzez e-shop fundacji i w wybranych centrach informacji. Dochód uzyskany ze sprzedaży przeznaczony zostanie na posadzenie różnorodnych pod względem wieku i gatunku lasów na ziemi libereckiej. Przez ostatnie 10 lat, dzięki wsparciu naszych darczyńców posadziliśmy już niemal 450 tysięcy drzewek i chcemy to kontynuować. W przeszłości pomogliśmy ocalić torfowiska w samym sercu Gór Izerskich, zbudować zbiorniki wodne w Sedmihorkach, czy naprawić szlaki turystyczne.

Pomagamy przyrodzie ponad 30 lat

Nasze powstanie w 1993 roku było reakcją na lasy izerskie zdewastowane imisją zanieczyszczeń i inwazją kornika. Ponad 100 km 2  terenów górskich zostało ogołoconych, a tutejsza przyroda uległa niemal całkowitemu zniszczeniu. W związku z tym nazwaliśmy się na początku Fundacją dla ratowania i odnowienia Gór Izerskich. Pracownicy związani z ochroną środowiska mieli ambitne i dobrze opracowane plany odbudowy całego terenu, brakowało jednak pieniędzy. Te udało się naszej fundacji zebrać i rozpocząć ratowanie tych terenów. Dziś góry już się zielenią, widok sprzed 30 lat na zniszczone lasy odszedł do przeszłości, ale jeszcze daleko do pełnej wygranej, dlatego Góry Izerskie leżą nam na sercu. Stopniowa nasze wsparcie rozszerzało się tematycznie i geograficznie. Dzięki naszym darczyńcom udało nam się pomóc setkom projektów kwotą przekraczającą 35 milionów koron.

Woda, lasy różnorodne gatunkowo i ochrona przyrody

W ostatnich latach priorytetowo zajmujemy się projektami ukierunkowanymi na poprawę cyrkulacji wody w przyrodzie, zwiększaniu bioróżnorodności, czy sadzeniem lasów zróżnicowanych pod względem wieku i gatunków. W kontekście trwających globalnych zmian klimatycznych postrzegamy to jako działanie uzasadnione i staramy się pomagać z całych naszych sił. Spowalniane biegi potoków, bogactwo zbiorników wodnych i prawidłowo funkcjonujące torfowiska w okresach deszczowych są  zdolne przyjąć ogromne ilości wody i chronić przed nagłymi powodziami. W czasie suszy powoli je uwalniają dla miejscowej fauny i flory. Lasy zróżnicowane gatunkowo są kluczem do swojego zdrowia, długofalowym i zrównoważonym środowiskiem dla przyszłych pokoleń. Jednak bez tych hojnych darczyńców to nie byłoby możliwe.

1 lutego do 27 lutego 2025 r.
Książnica Karkonoska, ul. Bankowa 27, I piętro
wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Wydarzenia <<