Home > Wydarzenia > Dział Regionalny z Czytelnią > Sztuki piękne i religia na Śląsku podczas wojen w XVII wieku
Facebook
Instagram
Tiktok

Sztuki piękne i religia na Śląsku podczas wojen w XVII wieku

opublikowano: 19 listopada 2024, przez: annag

Bellum et artes 一 Casus Silesiae: Sztuki piękne i religia na Śląsku podczas wojen w XVII wieku”.

Opr. red. Urszula Bończyk-Dawidziuk, Jarosław Suleja

***

 

Czy wojna połączona ze sztuką może posiadać jakikolwiek pierwiastek pozytywny? 

Zapewne jedna z pierwszych myśli, która przychodzi nam do głowy, kiedy słyszymy te słowa to grabież, później pewnie zniszczenie.

Autorzy publikacji Bellum et artes…” (do wystawy o tym samym tytule) dopowiadają nam już w podtytule, że po pierwsze: casus Silesiae, a więc sprawa dotyczyć będzie Śląska, a zaraz we wstępie, że teatrem działań będą jego główne miasta, jak Wrocław, Legnica czy Świdnica. Po drugie 一 działania wojenne obejmują wiek XVII, a zatem mowa będzie głównie o najstraszniejszym w dziejach Europy konflikcie religijnym, czyli wojnie trzydziestoletniej.

Bellum & Artes…” nie czyni jednak zniszczeń i grabieży sztuki głównym, a nawet drugim tematem (chociaż i on pojawia się w publikacji), ale przepuszcza patrzenie na sztukę XVII-wieczną z szerszej perspektywy 一 jej wpływu na wojnę, sposoby jej wykorzystania w czasie konfliktu oraz jej wykorzystania po okresie działań wojennych.

Wiadome jest, że pierwiastek religijny będzie odgrywał w opowiadaniu o wieku XVII rolę znaczącą 一 skoro tak, to właśnie sztuki w tym wymiarze zabraknąć tutaj nie mogło. Przez całe stulecia sztuka europejska związana była z religią, a zatem kiedy Marcin Luter w 1517 r. wbił klin (sic!), w wydawałoby się niepodzielny kościół, a narastający przez cały wiek XVI konflikt, przerodził się ostatecznie w 30-letnią rzeź ludzi modlących się do jednego boga, jej efekty pozostawiły trwały ślad w śląskiej sztuce i architekturze.

Dla nas, współczesnych, nie jest to już tak odczuwalne (zastąpiliśmy to innymi motywami), jednak w XVII w. obraz, kielich, budowla czy moneta decydować mogły o życiu i śmierci, a przykłady budowli kościołów pokoju i łaski były wyrazem potęgi, zarówno katolickiego władcy, jak i zbiorowej siły protestanckich wyznawców.

Są w końcu sztuki z czasu wojen XVII w. namacalnym obiektem tamtych czasów, które dzisiaj, w kulturze obrazu tak łatwo są replikowane i dostępne 一 warto je zatem poznawać i odkrywać.

***

W dziale Regionalnym z Czytelnią Książnicy Karkonoskiej stoimy na stanowisku, że publikacje do wystaw, taka jak Bellum et artes…” stanowią, obok książek, integralną część popularyzacji śląskiego dziedzictwa, a obraz w takich dziełach, czasem w przeważającej większości, jest równoważny z tekstem, który pojawia się w katalogu. 

Jan Lercher

kierownik działu Regionalnego z Czytelnią
Książnicy Karkonoskiej

wszystko z kategorii: Dział Regionalny z Czytelnią, Polecamy, Polecamy w Dziale Regionalnym <<   >>