Paul Aust urodził się 22 sierpnia 1866 roku w Dusznikach-Zdroju. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych, studia malarskie rozpoczął w 1907 roku, a po ich ukończeniu, w roku 1910 zakupił willę w „miasteczku ze snu”*, Jeleniej Górze-Sobieszowie, przy ulicy Cieplickiej 124. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Artystów Św. Łukasza w Szklarskiej Porębie. Wypracował swój własny styl, nie ulegał modom, a najchętniej rysował kolorowym ołówkiem. Jego twórczość charakteryzuje duża subtelność, lekkość przedstawionego krajobrazu, patrząc na rysunki Austa możemy niemal poczuć nastrój przedstawionego miejsca. Artysta zmarł 4 września 1934 roku w Sobieszowie, willa, w której mieszkał stoi do dziś.
Album „Paul Aust. Karkonosze lekarstwem na wszystko”, wydany przez Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna, w opracowaniu Karoliny Matusewicz-Górniak i Cezarego Romaczyka, stanowi pierwsze w Polsce tak obszerne wydawnictwo poświęcone artyście z Gór Olbrzymich. Katalog towarzyszył wystawie prezentowanej w Muzeum jesienią 2024 roku i zawiera ponad 100 reprodukcji prac artysty, a jego wydanie było możliwe dzięki współpracy wielu osób oraz kilku lokalnych instytucji kultury w Polsce i Niemczech. Również Książnica Karkonoska, a ściślej mówiąc pracownia Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej, miała w tym projekcie swój udział.
Wydana z dużą starannością polsko-niemiecka publikacja przybliża nam postać artysty, jego pochodzenie, rodzinę, historię, drogę artystyczną i przede wszystkim odkrywa przed nami kolejny kawałek regionalnej historii. Jego pejzaże przenoszą nas do krain dawno minionych. Budniki, Gross Iser i inne malownicze zakątki, dziś noszą jedynie nikłe ślady zamieszkania. Moim zdaniem, album ten mógłby śmiało nosić tytuł „W poszukiwaniu straconego krajobrazu.” (AG)
*Plotka głosi, że podobne miejsce — szeroka dolina otoczona pasmem gór — przyśniło się Austowi w młodości [Paul Aust, ein Lyriker der Graphik, s. 81].
Katalog dostępny w Zbiorach Regionalnych Książnicy Karkonoskiej.