Home > Dział Instrukcyjno-Metodyczny > Chłopak, który otworzył drzwi do wszechświata.  Norton Preston
Facebook
Instagram
Tiktok

Chłopak, który otworzył drzwi do wszechświata.  Norton Preston

opublikowano: 12 marca 2024, przez: Pro Mo

„Są rzeczy znane i nieznane, pomiędzy nimi drzwi” William Blake. Jimmy Morrison poznał twórczość Blake’a kiedy był nastolatkiem. Na Blake’u wzorował się też Aldous Huxley, autor „Drzwi percepcji”. Od tej książki wziął nazwę zespół The Doors, dla wielu pokoleń kultowy. Jimmy Morrison był wokalistą „The Doors”. Dlaczego o tym piszę? Bo takie skojarzenie przyszło mi do głowy po przeczytaniu książki o buntownikach kontestatorach , w której na końcu otworzyły się kolejne drzwi.

Bohaterem tej książki jest młodzież, typowa, bo powtarzalnie nieprzewidywalna, skoncentrowana na sobie i głęboko przeżywająca, chociaż tego nie pokaże.

Być może jest to przeciętna  amerykańska szkoła, nie wiem, nie chodziłam… Z pewnością typowe środowisko rówieśnicze, w którym są lubiani liderzy i wyrzucani za margines przegrywy. Takim odrzutkiem jest Neandertalczyk, Cliff, wielki, wdający się w bójki, bez przyjaciół, ze społecznych dołów, obciążony myślami o samobójstwie brata, fan filmów science fiction. Zupełnym jego przeciwieństwem jest chodzący sukces, Aaron Zimmerman, szkolna gwiazda i dręczyciel Cliffa. Póki co nic nowego. Do czasu, aż Aaron spotyka się z Bogiem i otrzymuje od niego listę zadań,  których spełnienie uratuje szkołę i uczniów. Straszna beka, prawda ? Żeby było jeszcze mocniej, musi mu pomóc Cliff.

Zaczyna się ciekawa i dynamiczna historia o tym, jak młodzież potrafi zaskoczyć i to pozytywnie. Ta szara, schowana przy szkolnej szafce, niewidoczna i bezgłośna i ta kolorowa, zbuntowana, sięgająca po zakazane, wrzaskliwa, prowokująca. Okazuje się, że trudna młodzież jest kreatywna, ma uczucia, cele i marzenia oraz mózgi! Głupie gadki potrafi zastąpić rozmową o zmianie świata na lepsze. Umie też walczyć o swoich i jest otwarta na inność.

W jednej z recenzji przeczytałam, że książka strasznie nierówna, właśnie to jest najciekawsze, nierówna jak jej bohaterowie, zmieniający zdanie, wycofujący się, wątpiący, za chwilę idący jak burza po swoje,  śmiało mówiący o uczuciach i je okazujący. To szkoła jest do bani.

To jedna z najlepszych książek YA, jakie przeczytałam. Zawiera wiele odniesień do popkultury. Może komuś pomoże otworzyć drzwi na lepsze.

 „Żyjemy w świecie, w którym wszystko jest natychmiastowe, internet wpycha nam to do gardeł i nagle martwimy się całą tą nienawiścią wypełniającą wiadomości i krajami, które prześcigają się w zbrojeniach atomowych, i tym, dlaczego życie każdego innego wydaje się bardziej szczęśliwsze niż moje. I to nas duzi, jakby ktoś trzymał nasze głowy pod wodą. Przejmuję się tak wieloma rzeczami jednocześnie, że czasami nie potrafię funkcjonować i Chryste! Robię wszystko, by to od siebie odsunąć”. – Tegan (licealistka)

JJ

#TeenAgeHardAge #samobójstwo #narkotyki #alkohol #przemoc #queer #LGBT #homoseksualizm #religia #fanatyzm #odrzucenie #depresja #bunt #miłość #nastolatkowie #dojrzewanie #uczniowie #nauczyciele #szkoła

12 marca do 19 marca 2024 r.
wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy, Wydarzenia <<   >>