Home > Wydarzenia > Wypożyczalnia > Alois Nebel. Biały Potok. Jaroslav Rudiš i Jaromir 99
Facebook
Instagram
Tiktok

Alois Nebel. Biały Potok. Jaroslav Rudiš i Jaromir 99

opublikowano: 19 stycznia 2024, przez: Pro Mo

Miejsce akcji: Sudety, pogranicze czesko-niemiecko-polskie, stacja kolejowa Biały Potok i szpital psychiatryczny w tej samej miejscowości.

Czas akcji: XX wiek, II wojna światowa z retrospekcjami historycznymi.

Tytułowy bohater to zwiadowca stacji kolejowej Bílý Potok w Jesenikach, kontynuujący kolejarskie tradycje ojca i dziadka, urodzony w 1948 roku, syn katoliczki, wnuk Niemki komunistki, która zakochuje się w polskim partyzancie, i legionisty, który kolej pokochał na Syberii.

Stacja kolejowa to główna arena wydarzeń komiksu, występuje na niej pętla czasowa, dzięki niej czytelnik szybko orientuje się w przeszłości tego miejsca oraz osób z nim związanych. Pętla w postaci mgły widzialna jest tylko dla Aloisa i staje się powodem zamknięcia go w psychiatryku.

Tam spotyka Niemego, zdaje się kluczowego bohatera, którego przybycie w te okolice jest wstępem do fabuły. Ów bohater się nie odzywa i jest zupełnie nieznajomy dla wszystkich. Jego milczenie prowokuje lekarzy bliźniaków do zaostrzenia metod diagnozy.

Szpital psychiatryczny też ma ciekawą historię, duchy przeszłości tego miejsca pojawiają się w kolejnych rysunkach, mówiąc po rosyjsku i niemiecku.

To, wydaje się zapomniane miejsce na mapie świata, było świadkiem wielu osobistych dramatów, nie zapomniała o nim też historia. To przez tory kolejowe, dziadek Aloisa, również Alois mówił „kolej to jest nowoczesna broń”, „ma ogromną siłę”.

Wydarzenia najbliższe współczesności mają swój początek w Krakowie. Więcej nie zdradzę J

Oczywiście jestem świadoma, że Jaroslav Rudiš najprawdopodobniej jest spokrewniony z rodziną Aloisa, stąd ta jego wielka miłość do kolei żelaznej!

Z ciekawością sięgnę do kolejnego komiksu z tej serii. Ta pierwsza bardzo luźno skojarzyła mi się z „Pociągami pod specjalnym nadzorem” – pomyśleć, co tam Ci zawiadowcy wyprawiają 😉 i z „Lotem nad kukułczym gniazdem”, a to przez tę kolejkę do leków i przez Szokina.

Polecam, ta część akurat na obecną aurę: „… przyszedł w te dni, kiedy już na wzgórzach zima obleka się w jesień, a jesień w zimę…”. Rysunki są proste i wymowne, męskie.

Seria dostępna w Wypożyczalni Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

19 stycznia do 19 lutego 2024 r.
wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy, Wypożyczalnia <<   >>