Filip Springer ─ reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski.
„Mein Gott, jak pięknie” to na poły fabularyzowana, na poły dokumentalna opowieść, której głównym bohaterem jest pejzaż. Przemierzając rowerem tereny wschodnich prowincji Prus nazwanych później Ziemiami Odzyskanymi, autor podąża śladami ludzi, którzy – ogarnięci wizją postępu – włączyli się w rewolucję przemysłową, stopniowo przekształcając otaczający ich świat. Część tej historii rozgrywa się nad Odrą – pierwszą uregulowaną wielką rzeką w Europie; część w prakwickich lasach, w których zmagający się z własnymi demonami cesarz Wilhelm II wytępił populację jeleni. Springer przygląda się pejzażowi tak, jak patrzyli na niego dziewiętnastowieczni litografowie, budowniczy pruskiej kolei czy ojciec polskiej fotografii Jan Bułhak. W ten sposób próbuje zrozumieć, skąd w nim to trudne do zignorowania przeczucie, że kiedyś już w tym miejscu był. [opis od wydawcy]
Krajobrazowi Kotliny Jeleniogórskiej został poświęcony rozdział „Elizjum”, w którym spotykamy profesora Alexandra von Humboldta, hrabiego Fryderyka Redena i przyglądamy się tworzeniu (przez niego) Ornamental Farm w Bukowcu, obserwujemy powódź w Kowarach i zaglądamy do pracowni grafików Szkoły Kowarskiej.
Spotkanie z autorem poprowadzi pani Anna Karolina Lewandowska
Książka dostępna w zbiorach biblioteki
Fragment książki dostępny na stronie wydawcy:
https://www.karakter.pl/ksiazki/mein-gott-jak-pieknie#fragment-ksiazki
godz. 17:00
Książnica Karkonoska, Jelenia Góra, ul. Bankowa 27, sala konferencyjna