Home > Wydarzenia > Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa > Czytankowo – zwierzęcy luty
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Czytankowo – zwierzęcy luty

opublikowano: 2 lutego 2021, przez: jl

Zima trwa, ale w Książnicy nie zapominamy o faunie. Miesiąc luty będzie poświęcony czterem zwierzętom: świstakowi, wilkowi (zakochanemu), kotu oraz niedźwiedziowi. Zapraszamy.

O Wilku, który chciał się zakochać. (14.02.2021)


Il. EmkArt.

Legenda mówi, iż w III wieku, w Cesarstwie Rzymskim panujący wówczas cesarz za namową doradców zakazał młodzieńcom wchodzić w związki małżeńskie, by rodziny nie odciągały ich od żołnierskich obowiązków. Sprzeciwił się temu biskup Walenty, udzielając ślubów młodym legionistom i za ten czyn został wtrącony do więzienia i skazany na śmierć.

Czekając na wyrok, Walenty poznał niewidomą córkę strażnika, której nikt nie chciał za żonę z powodu jej kalectwa. Biskup poruszony jej historią modlił się tak długo, aż piękna dziewczyna odzyskała wzrok. Przed śmiercią zdążył napisać jej liścik, wyrażając nadzieję, że odnajdzie swoje szczęście, podpisując go: „Twój Walenty”. Było to dokładnie 14 lutego 269 roku.

Tak powstała pierwsza walentynkowa kartka, a Walenty wciąż patronuje wszystkim zakochanym. (GJ)

Składamy serdeczne podziękowania
Wydawnictwu ADAMADA
za możliwość publikacji w Wirtualnej Czytelni
opowieści
„O wilku, który chciał się zakochać” 
autorstwa O. Lallemand i E. Thuillier”


Kocie hałasy (17.02.2021)

17 luty to Światowy Dzień Kota.


Il. EmkArt.

Początki kociego gatunku sięgają 40 mln lat wstecz, a za jego praprzodka uznaje się kreodonty – ssaki mięsożerne, które żyły 70 mln lat temu.

Najstarsze ślady wskazujące na duchowe więzi kota z człowiekiem odkryto na cypryjskiej wyspie leżącej na Morzu Śródziemnym. W jednym z grobowców znaleziono starannie pochowane szczątki człowieka i zwierzęcia liczące 9500 lat. W starożytnym Egipcie koty nie tylko chroniły zboże przed gryzoniami. Otaczano je wielką troską i czcią boską, a po śmierci mumifikowano i grzebano w świątyniach.

Około 900 lat p.n.e. egipskie koty przybyły do Europy. Cieszyły się uznaniem i szacunkiem jako strażnicy zboża aż do czasów średniowiecza, kiedy to zaczęto uważać je za „posłańców ciemnych mocy” i tępić, obwiniając o wszelkie zło i nieszczęścia.

Na szczęście dla ludzi – koty jako gatunek przetrwały mroczne zakręty historii, by odbudować duchowe relacje z gatunkiem ludzkim. (GJ)


Mały miś polarny (27.02.2021)

27 luty to Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego.


Il. EmkArt.

Człowiek spotkał niedźwiedzia polarnego przed tysiącami lat, kiedy zawędrował w mroźne obszary bieguna Północnego, czyli Arktyki. Na początku używał jego futra i tłuszczu z umiarem i szacunkiem dla tych niezwykłym zwierząt, z czasem jednak na północne tereny zawitali uzbrojeni myśliwi. Polowania bez ograniczeń doprowadziły do sytuacji, iż niedźwiedzie polarne jako jedne z pierwszych uznane zostały za gatunek zagrożony wyginięciem. Prawne ograniczenie polowań przywróciło liczebność gatunku, jednak pojawiło się nowe zagrożenie – topniejący lód wskutek ocieplenia klimatu. A jak wiemy, to właśnie lód jest podstawowym środowiskiem życia niedźwiedzi polarnych. Ponieważ zmiany klimatyczne w dużej mierze spowodowała działalność człowieka, to można powiedzieć, że Twoim wysiłkiem, umiarem i mądrością możesz ocalić niejeden zagrożony gatunek. (GJ)


Dlaczego świstaki gwiżdżą? (02.02.2021)


Il. EmkArt.

W V wieku p.n.e. pisał o nim Herodot z Halikarnasu, nazywając “gigantyczną mrówką kopiącą złoto” na piaskach Małego Tybetu.

Jest największym gryzoniem zamieszkującym Tatrzański Park Narodowy. Chociaż rozmiarami przypomina domowego kota, to jest porównywany z niedźwiedziem – a to za sprawą niedźwiedziej budowy ciała.

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Kanady w drugi dzień lutego celebrują Dzień Świstaka (inaczej świszcza). Legenda mówi, że jeśli zwierzątko wyjdzie ze swojej norki, a dzień będzie pochmurny, zapowiada to rychłe nadejście wiosny. Jeśli jednak dzień będzie słoneczny, a świstak ujrzy swój cień – ucieknie wystraszony z powrotem do nory, a zima będzie trwać przez sześć tygodni. (GJ).

2 lutego 2021 r.
14 lutego 2021 r.
17 lutego 2021 r.
27 lutego 2021 r.
On-line
wszystko z kategorii: Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa, Wydarzenia <<   >>