Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Marek Gaworski. Śmierć, bale i…
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Marek Gaworski. Śmierć, bale i skandale, czyli dzień jak co dzień w śląskim pałacu.

opublikowano: 12 lipca 2018, przez: Pro Mo

Jeśli życie arystokracji i dni spędzane w pałacach i dworach wydają się Wam nudne, to koniecznie zweryfikujcie swoją wiedzę i poznajcie historie, które działy się na śląskich salonach.

Wcale nie trzeba szukać dalekich przykładów z najwyższych sfer, ani wydawać się w dalekie podróże, żeby poczuć klimat miejsca i ówczesnych wydarzeń.

Dziś niepozorna Czernica gościła w XVI wieku protestantów z całej Europy, którzy dyskutowali tam na pewne bardzo ważne tematy. Sto lat później w tym samym pałacu doszło do krwawej zbrodni.

W niedalekim Łagowie często bywał „fanatyczny szewc”, czyli słynny mistyk Jakub Böhme. W tym samym pałacu mieszkał rycerz Świętego Grobu Georg Emmerich, ojciec kilkunastoroga dzieci z prawego łoża, słynny ze słabości do kobiet.

Kto z nas zna maleńki Rogoźnik? Ilu z nas wie kim był Napoleon? Jest jedna historia, która łączy to miejsce, z tym cesarzem!

Dziś będący w ruinie pałac w Skale koło Lwówka Śląskiego to dawna rezydencja Piotra Birona von Curland.  Piotr odziedziczył po ojcu bezwzględny charakter, kolejne żony uciekały od niego. Nosa utarła mu ostatnia – Dorota.  Z ich związku przyszły na świat 4 córki, które urodą olśniewały warszawskie salony. Sam Stanisław August Poniatowski nie potrafił się im oprzeć.  Córki Piotra i Doroty słynne były nie tylko z urody.

Niewiele zostało z gniazda rodowego Schaffgotschów. Który to z pałaców? Jakie wydarzenia rozegrały się w jego murach? Zbrodnia z miłości zakończyła się okrutną karą!

To zaledwie garstka ciekawostek, publikacja zawiera ich dużo więcej. O romantycznym oficerze pruskim Alfredzie von Olszewskim, który swój majątek pragnął ofiarować Sienkiewiczowi, o Piusie Harbuval-Chamaré dla którego Alfons Mucha projektował zdobienia drzwi, o walce księcia z Ujazdu  o Morskie Oko, o psychopacie z Wlenia, o Bethovenie, który niemal ogłuchł uciekając ze Śląska…

wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy, Recenzje literatury regionalnej <<   >>