Mili Czytelnicy,
„Poezja jest dobra na wszystko” to quiz literacki poświęcony życiu i twórczości Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory i Jacka Kaczmarskiego. Wszyscy oni pisali teksty poetyckie, które swoją niezwykła popularność zawdzięczają temu, iż do świadomości odbiorców trafiły jako słowa piosenek. Mamy nadzieję, że rozwiązywanie quizu będzie miłą rozrywką w długie zimowe wieczory i zaowocuje bliższą znajomością z jego bohaterami.
Zapraszamy do zabawy 🙂
Quiz literacki „Poezja jest dobra na wszystko”
Podsumowanie quizu
0 z 18 pytań ukończone
Pytania:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
Informacja
QUIZ LITERACKI „Poezja jest dobra na wszystko”
Musisz wpisać email | |
Musisz wpisać tekst |
Już ukończyłeś quiz. Nie możesz rozpocząć jeszcze raz.
Ładowanie quizu…
Musisz się zalogować, aby rozpocząć quiz.
Musisz ukończyć następujący quiz, aby rozpocząć ten:
Wyniki
Twój czas:
Czas się skończył
Średni wynik | |
Twój wynik |
Kategorie
- Nieskategoryzowany 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- Udzielono odpowiedzi
- Do sprawdzenia
- Pytań 1 z 18
1. Pytanie
Agnieszka Osiecka mówiła, że piosenki może pisać wszędzie. Historia powstania jednej z nich we wspomnieniach poetki wyglądała tak: po otrzymaniu zamówienia na tekst i skontaktowaniu się z kompozytorem wyruszyli wspólnie samochodem z Trójmiasta do Warszawy. Pokonywali drogę w milczeniu, a tuż przed jej końcem autor muzyki powiedział: „To trzeba napisać trochę po westernowsku, trochę po radziecku.” I tak w ciągu kilku godzin powstała piosenka:
Podpowiedź
- Pytań 2 z 18
2. Pytanie
Jeremi Przybora bardzo często występował na antenie radiowej i w telewizji, natomiast w filmie fabularnym pojawił się tylko raz w obrazie:
- Pytań 3 z 18
3. Pytanie
Słynna „Obława” Jacka Kaczmarskiego, której wykonanie przyniosło mu główną nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, została zainspirowana utworem innego barda. Czyim?
- Pytań 4 z 18
4. Pytanie
W tekście jakiego twórcy pojawiają się „…pogodni, zamożni Polacy, wytworną konfekcją okryci (…) i wszyscy do czysta wymyci…”?
- Pytań 5 z 18
5. Pytanie
Autor tego tekstu znany był z tego, że rzadko wstawał przed południem, a sam tekst miał być żartem, który przybrał nieoczekiwaną formę, za co artysta wielokrotnie przepraszał odbiorców. O jaki utwór chodzi?
- Pytań 6 z 18
6. Pytanie
„Przymknięte oko Opaczności” to tytuł wspomnień Jeremiego Przybory, w których między innymi pojawił się wątek dotyczący jego wojennych perypetii. Jako mieszkaniec stolicy brał udział w Powstaniu Warszawskim w charakterze:
- Pytań 7 z 18
7. Pytanie
Kto był autorem słów piosenki „Śpiewać każdy może”, brawurowo wykonanej przez Jerzego Stuhra na opolskim festiwalu w 1977 roku?
- Pytań 8 z 18
8. Pytanie
Agnieszka Osiecka była najsłynniejszą polską „tekściarą”, poetką, pisarką i dziennikarką, czyli całe swoje zawodowe życie poświęciła literaturze, jednak w zupełnie innej dziedzinie uzyskała dyplom. Zdobyła go w uczelni:
- Pytań 9 z 18
9. Pytanie
Wojciech Młynarski jest twórcą utworów pojawiających się w polskich filmach i serialach telewizyjnych. Do jednego z tekstów muzykę stworzył Czesław Niemen i znalazł się on na ścieżce dźwiękowej filmu:
- Pytań 10 z 18
10. Pytanie
Imię Jonasz było pseudonimem Kofty, a prawdziwe brzmiało:
- Pytań 11 z 18
11. Pytanie
Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski czyli Starsi Panowie Dwaj występowali w swoim kabarecie w charakterystycznych strojach, na które składały się sztuczkowe spodnie oraz:
- Pytań 12 z 18
12. Pytanie
W jakich okolicznościach powstała piosenka Wojciecha Młynarskiego „Tupot białych mew”, wykonywana przez Wiesława Gołasa ?
- Pytań 13 z 18
13. Pytanie
Piosenki Agnieszki Osieckiej nazywane są czasem „liryką obywatelską”. Gdzie poetka zdobywała pierwsze szlify w sztuce tworzenia takich utworów?
- Pytań 14 z 18
14. Pytanie
Agnieszka Osiecka była kobietą obdarzoną niezwykłym urokiem osobistym i adorowaną przez rzesze mężczyzn. Z którym z wymienionych słynnych panów nie połączył jej romantyczny związek?
- Pytań 15 z 18
15. Pytanie
Bohaterowie tego quizu, choć uprawiali ten sam rodzaj twórczości i działali w tym samym okresie, w zasadzie nie pracowali przy wspólnym projekcie. Wyjątkiem był koncert na festiwalu w Opolu, w którym na scenie jako konferansjerzy i wykonawcy wystąpili razem:
- Pytań 16 z 18
16. Pytanie
Epoką w życiu zawodowym Wojciecha Młynarskiego był okres współpracy z legendarnym kabaretem Edwarda Dziewońskiego „Dudkiem”. Jak wspominał Młynarski, przepustką do „Dudka” była rekomendacja Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, którą zawdzięczał wysokiej ocenie piosenki:
- Pytań 17 z 18
17. Pytanie
Wojciech Młynarski wspominał, że na początku swojej kariery słyszał od wielu osób ostrzeżenie, że nie powinien sam wykonywać swoich utworów. Kto nakłonił autora, aby wbrew tym opiniom , ze względu na osobistą wymowę tekstów śpiewał je sam?
- Pytań 18 z 18
18. Pytanie
Kabaret „Radosna gęba stabilizacji” to tytuł programu klubu studenckiego „Hybrydy”, który był debiutem literackim: