Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Geologia-geomorfologia-geoturystyka. Piotr Migoń, Agnieszka Łętkowska

opublikowano: 22 września 2017, przez: Pro Mo

Wzdłuż 38 km koryta rzeki Bóbr, która stanowi oś Jeleniej Góry oraz Kotliny Jeleniogórskiej utworzono w 1989 roku Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Park ustanowiono w celu ochrony  układu hydrograficznego doliny, starorzeczy, terenów podmokłych, siedlisk chronionych roślin i zwierząt oraz ciekawych form skalnych.  Park jest w zasięgu ręki, mimo, że  zaczyna się blisko centrum miasta, dla wielu mieszkańców wciąż jest nieodkryty. Wielu z nas zna  Borowy Jar, Perłę Zachodu i Jezioro Modre, zagląda się czasem do Siedlęcina, a co dalej ? Dalej, według autorów jest jeszcze ciekawiej.  Dziki Wąwóz, kuesta, urwiska, rumowiska, strumienie blokowe, Agatowa Skała, kryjąca geologiczne skarby,  garńce lodowcowe, lawy poduszkowe, ciosy kolumnowe, plastry miodu w piaskowcach… istny raj dla ciekawych budowy Ziemi. Obszar Parku znany jest z urozmaiconej budowy, można tu znaleźć skały, które pamiętają najstarszy okres paleozoiku – kambr, okres trylobitów i glonów, czyli jakieś 300 milionów lat przed dinozaurami ! Czytelne są  też kolejne ery, a procesy wciąż trwają.  Gdzie znaleźć te wszystkie ciekawostki, w których miejscach odkryć, że życie kamieni jest widoczne? Gdzieś między Jelenią Górą , a Lwówkiem Śląskim, z pomocą tej książki będzie to  łatwe. Przy okazji odkrywania miejsc można poznać burzliwą, geologiczną historię doliny i procesy, które miały wpływ na obecny kształt Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.  Bogato ilustrowana, napisana przystępnym językiem książka, to lektura obowiązkowa każdego odkrywcy skarbów natury okolic Jeleniej Góry.  To propozycja dla każdego miłośnika wycieczek w miejsca ciekawe, choć oddalone od głównych, sudeckich szlaków turystycznych. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy, Recenzje literatury regionalnej <<   >>