Oskar Adam Keil (1856-1936) przedsiębiorca i wydawca z Jagniątkowa. Robert Rzeszowski
W XIX. wieku w rejonie Karkonoszy i okolicach Jeleniej Góry kwitnie turystyka i rekreacja. Na gości czekają hotele, pensjonaty, schroniska, restauracje oraz pamiątki. W Jagniątkowie działają liczne stolarnie, manufaktury, pracownie produkujące lokalne specjały, które odwiedzający koniecznie muszą zabrać ze sobą, by wspominać pobyt w górach. Powstające tu wyroby są cenione na całym świecie i zdobywają wiele prestiżowych nagród. Galanteria drewniana, lalki, wyroby z mchu i kory, pudełka, nalewka z kosodrzewiny… Przed wojną ten region miał swoje produkty turystyczne.
Jeden z Jagniątkowskich zakładów, Galanterii Drewnianej Gustava Herziga w Jagniątkowie, kupił w 1885 roku Oskar Adam Keil. Rozwinął on produkcję, zaopatrując fabrykę w pierwszą w regionie maszynę parową oraz stworzył pracownię litograficzną i graficzną. Próbował też powołać szkołę snycerską.
Wyprodukowane w pracowniach Keila pocztówki do dziś zachwycają soczystością barw, urodą kompozycji, szczegółami graficznymi i poczuciem humoru artystów. To również wspaniały dokument epoki. Na kartach publikacji znajdziemy ponad 50 przykładów ze zbiorów prywatnych i ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego. Pocztówki z miejscami, których już nie ma: wieża widokowa na Stromcu, schronisko Wąsy Rübezahla, starą zabudowę Śnieżki, restauracje przy skałce Moltkego, na Sołtysiej Górze, Górze Domowej; z miejscami, które wciąż są, niektóre niemal niezmienione. Pocztówki dokumentujące wydarzenia: cieplicki jarmark z panną Różą, egzotycznymi gośćmi i tradycyjnym piernikiem, który można było trzymać pod pachą, powódź w Karpaczu, zjazd na saniach rogatych, dzień strzelectwa. Niektóre zaś ukazują turystów, ich stroje, ekwipunek, marzenia oraz wizję przyszłości: Śnieżka w2000 r.! Jest też prototyp liny do skoków i reklama jeleniogórskiego piwa. Spotkanie z tą publikacją jest przyjemnością i porcją wiedzy o przedwojennej Jeleniej Górze i okolicy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)
Wielbicieli dawnych pocztówek zachęcamy do obejrzenia kolekcji ze zbiorów Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej: http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/collectiondescription?dirids=8
Ciekawostka: wyraz pocztówka wymyślił Henryk Sienkiewicz.