Home > Wydarzenia > Gorzki to chleb jest polskość
Nasz profil na instagramie
1 tys.

Gorzki to chleb jest polskość

opublikowano: 22 września 2014, przez: FN

Galeria BWA w Jeleniej Górze zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Gorzki to chleb jest polskość”.

Wernisaż odbędzie się 24 września (w środę) o godz. 17 w Galerii BWA przy ul Długiej 1 oraz tego samego dnia o godz. 18 w galerii Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej 27. Wystawa potrwa do 15 listopada 2014 r.

Zachęcamy do obejrzenia plakatu oraz zaproszenia na wystawę.

Zapraszamy również na panel dyskusyjny pn. „Wróćmy do Norwida”, który odbędzie się 25 września 2014 r. w godz. 11-14, w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej. W panelu weźmie w nim udział m.in. Izabela Kowalczyk, Anna Markowska, Michał Guz i Daniel Przastek, a poprowadzi go Paweł Jarodzki.

Temat wystawy „Gorzki to chleb jest polskość” zaczerpnięty został z myśli społeczno-politycznych Cypriana Kamila Norwida. Organizator wystawy pragnie zachęcić do zastanowienia się, czy te słowa zachowały swoją aktualność i co znaczą dzisiaj, w roku okrągłych rocznic, podczas celebrowania przełomowych dla Polski wydarzeń historycznych. Wystawa jest próbą pokazania obrazów polskości we współczesnych sztukach wizualnych oraz sprawdzenia, jak silny wpływ na polskość i Polaków ma romantyczny paradygmat. Wystawa ma nakłonić widza do zastanowienia się, czy sztuka potrafi identyfikować problemy narodowe, wskazywać co boli, uwiera, zagraża i czy ma wystarczający potencjał perswazyjny.

Na wystawie znajdzie się malarstwo, filmy, neony, instalacje, komiks oraz rysunki. Prace (wszystkie za wyjątkiem jednej powstały po roku 2000), nawiązują do konkretnych wydarzeń historycznych lub są ich artystycznymi ekwiwalentami, rzadziej wytworami artystycznej wyobraźni. Niektóre mocno ironiczne, inne zabarwione humorem. We wszystkie wpisane są emocje, wrażliwość i troska. Wizualnym mottem wystawy jest praca Władysława Hasiora – Chleb polski (1985 r.). Zbiorowa wypowiedź artystów ma dać szansę na poszerzenie pola obserwacji i wrażliwości na społeczne problemy, ma być lustrem, w którym obraz zachęca bardziej do refleksji i uśmiechu niż do kolejnych sporów.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym, oprócz dokumentacji artystycznej, będzie można znaleźć rozważania o polskim patriotyzmie w rozmaitych aspektach i z różnych perspektyw. Piszą o nim znane i znaczące dla polskiej kultury postaci: Agata Araszkiewicz, Izabela Kowalczyk, Jolanta Ciesielska i Michał Zadara.

Artyści zaproszeni do wystawy: Adam Adach, Hubert Czerepok, Monika Drożyńska, Wojciech Duda, Paweł Hajncel, Paweł Jarodzki, Grzegorz Klaman,Jerzy Kosałka, Tomasz Kozak, Kamil Kuskowski, Karolina Mełnicka, Anna Molska, Dorota Podlaska, Aleka Polis, Marek Sobczyk, Zbigniew Szumski, Ewa Świdzińska, Przemysław Truściński, Antek Wajda i Marek Wasilewski. Artyści pokażą prace o wymowie analitycznej i krytycznej, dzieła dotyczące istotnych obszarów polskiej rzeczywistości.

Kuratorka wystawy: Janina Hobgarska

Rada Artystyczna: Jolanta Ciesielska, Izabela Kowalczyk, Anna Markowska

Organizator projektu: Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze

Partnerzy wystawy: Teatr im.C.K.Norwida i Książnica Karkonoska

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Jelenia Góra.

Patroni medialni: Czas Kultury, Format, NJ24, Nowiny Jeleniogórskie, Odra, Obieg, Gazeta Wyborcza

24 września do 15 listopada 2014 r.
godz. 17.00
Galeria BWA / Książnica Karkonoska
wszystko z kategorii: Wydarzenia <<   >>