Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Garnizonowy Kościół Łaski pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Świątynia symboli i tajemnic
Facebook
Instagram
Tiktok

Garnizonowy Kościół Łaski pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Świątynia symboli i tajemnic

opublikowano: 28 grudnia 2016, przez: Pro Mo

Garnizonowy Kościół Łaski pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Świątynia symboli i tajemnic. Cezary Wiklik

XVII wiek w Jeleniej Górze to okres świetności i bogactwa. Handel płótnem i woalami przyniósł mieszkańcom miasta fortuny, które skutkowały budową okazałych pałaców, domów, zakładaniem szkół i egzotycznych ogrodów. Jednocześnie, w wyniku pokoju westfalskiego, narastała wśród bogatych mieszczan frustracja z powodu braku ewangelickich świątyń. Zmiany przyniosła konwencja w Altranstädt, zawarta w 1701 roku. W 1707 roku cesarz Józef I Habsburg wydał zgodę na budowę 3 kościołów łaski. Jeden z nich miał stanąć w Jeleniej Górze. Jego budowa trwała 9 lat, zaprojektował go „Szwed z Revala”, Martin Frantz na wzór kościoła św. Katarzyny w Sztokholmie. Dziś w wieży kościelnej bije serce jednego dzwonu, w XVII wieku kościół miał 4 serca. Monografia szczegółowo prezentuje historię powstania i dzieje świątyni. Niespotykanie bogaty wystrój kościoła został szczegółowo opisany i zobrazowany. Autor wyjaśnia między innymi, dlaczego organy znajdują się nad ołtarzem, co to jest panoplium, punto stabile, jakie figury zdobią ołtarz i co symbolizują, jakie treści zostały utrwalone na emporach.

Wielu z nas codziennie mija Kościół Łaski nie wiedząc, że kryje prawdziwe skarby sztuki barokowej. Dziś już nie widać ówczesnego zagospodarowania terenu wokół budowli. Dzięki książce świątynia i jej otoczenie stają się bardziej czytelne. Książka dostępna jest w zbiorach Książnicy Karkonoskiej, również w języku niemieckim. (JJ)

wszystko z kategorii: Recenzje literatury regionalnej <<   >>