Legendy zamków sudeckich. Bartłomiej Grzegorz Sala
Ciekawy i bogaty zbiór legend zabiera nas w podróż Sudetami od wschodu ku zachodowi. Swoją przygodę zaczynamy w Górach Opawskich w Prudniku. Tam onegdaj Obiesław von Chrzan doczekał się sprawiedliwej kary, która przyszła wraz z morową czapką. Wędrówkę z legendami zakończymy na Pogórzu Izerskim, na zamku Czocha, po którym krąży Biała Dama, i gdzie chciwa Anna panowała u boku swego męża krócej niż noc.
Obok bardzo popularnych przekazów, jak ten o Kunegundzie z zamku Chojnik, znajdziemy w publikacji i te mniej znane, o zakochanym paziu, o wróżbicie, który przepowiedział przyszłość panu na Chojniku, o pomorskim księciu Rubinie, który zakochał się w izerskich lasach, o okrutnym rycerzu Sierotce ze Starej Kamienicy, o pięknej pannie z Pasiecznika, która odmieniła serce zbójnika, o sarnie, która wskazała św. Jadwidze ukryty skarb, o gryfiętach, wampirach, rycerzach, księżniczkach, świętych, diabłach, o Żytnim Żmiju i o tym jak Duch Gór wymierzył Schaffgotschowi sprawiedliwość w miejscu, które potem lud nazwał Kruczymi Skałami .
Niezwykle istotną warstwę symboliczną i historyczną autor wyjaśnia w komentarzach do legend. Każda z kilkudziesięciu legend poprzedzona jest króciutkim opisem historycznym miejsca, od czasów średniowiecznych po współczesne. Połączenie legendy z jej interpretacją i tłem historycznym stanowi doskonały materiał do regionalnej edukacji i urozmaicenia wycieczek po sudeckich zamkach. Całość dopełniają ilustracje autorstwa Witolda Vargasa i Pawła Zycha.
Legendy zamków sudeckich to świetna lektura na zimowe wieczory, wiosną i latem będzie okazja odwiedzić miejsca, w których działy się te wszystkie niezwykłe historie z otchłani wieków. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)