Home > Projekty > Jeleniogórski Szlak Sztuki
1 tys.

Jeleniogórski Szlak Sztuki

opublikowano: 26 sierpnia 2014, przez: admin
szlak_sztuki_logo

Jakie galerie mamy w Jeleniej Górze?
Co można zobaczyć w muzeach?
Gdzie kupimy prace miejscowych artystów?
W jakich warsztatach twórczych możemy uczestniczyć?

To pytania, na które staraliśmy się odpowiedzieć realizując projekt „Jeleniogórski Szlak Sztuki”. Jest bowiem w naszym mieście wiele miejsc, gdzie sztuka spotyka się z rzemiosłem, a artyści przekazują amatorom swoje tajemnice. Nasze galerie przez cały rok proponują różnorodne wystawy i w każdym miesiącu uczestniczymy w jakimś wernisażu. Nie brakuje także innych miejsc gdzie można się zetknąć ze sztuką….

Kolekcja szkła artystycznego w Muzeum Karkonoskim nie ma sobie równych w Polsce, a bogate zbiory Muzeum Przyrodniczego powoli wypełniają jego nową siedzibę w pocysterskim klasztorze, gdzie obejrzeć można odkryte podczas remontu barokowe freski.

Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna to miejsce, gdzie zgromadzono pamiątki po pisarzu-nobliście, ale także zachwycająca swoją urodą secesyjna willa zaprojektowana przez berlińskiego architekta Hansa Grisebacha z tzw. „Halą Rajską” – holem ozdobionym malowidłami J.M. Avenariusa. Wszystkie placówki muzealne prowadzą także szeroko rozumianą działalność edukacyjną i organizują różnorodne wystawy czasowe.

Biuro Wystaw Artystycznych to placówka z wypracowaną przez lata charyzmą na rynku kultury. Zaprasza znamienitych artystów polskich i zagranicznych, a wernisaże, nierzadko połączone z performance, gromadzą wielu wiernych fanów sztuki i nie tylko. Edukacja twórcza BWA, powiązana z różnorodnymi działaniami artystycznymi, kierowana jest do dzieci, młodzieży szkolnej i osób dorosłych. Pozyskamy tu informacje o dawnych i współczesnych artystach tworzących pod Karkonoszami. Wielu z nich zaczynało swoją edukację w jeleniogórskim Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych im. St. Wyspiańskiego (specjalizacje artystyczne: szkło artystyczne i witraż, snycerstwo i fotografia).

Książnica Karkonoska natomiast z założenia jest miejscem spotkań ze sztuką, gdzie bogate zbiory literatury uzupełniają bieżące czasopisma. „Galeria Małych Form” wystawia prace lokalnych artystów, profesjonalistów i amatorów, uzdolnionych uczniów jeleniogórskich szkół, uczestników terapii zajęciowych i zbiory kolekcjonerów.

W siedzibie Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. 1 Maja 60 działają pracownie plastyczne dla dzieci i dorosłych, a ich prace wystawiane są w Galerii „Pod Brązowym Jeleniem”. W przyległym pasażu odbywają się warsztaty, których uczestnicy tworzą szklane witraże i mozaiki, lepią garnki i stworki z gliny, malują, budują przedziwne konstrukcje i… bawią się znakomicie. Swoje miejsce znalazły tu Akademia Szklanej Inspiracji prowadzona przez Edytę Kullę i Pracownia Ceramiki Unikatowej Mirona Kulli – artystów znanych ze swej kreatywności, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Obok, w Galerii „Baszta”, można obejrzeć prace Janusza Lipińskiego i kupić wszystko, co do malowania obrazów potrzebne. Przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem organizowane są tu tradycyjne jarmarki z udziałem artystów i rzemieślników sprzedających swoje prace.

W Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu pracownię plastyczną dla młodzieży i dorosłych prowadzi znana oraz uznana jeleniogórska artystka Bogumiła Twardowska-Rogacewicz. Edukacja i upowszechnienie sztuki jest wpisane także w „statut” ODK-owskiej Galerii „Promocje”, natomiast Galeria „HALL” z założenia prezentuje prace pod szkłem – fotografię, grafikę, rysunek, plakat, akwarelę, pastele, itp.

W MDK „Muflon” w Sobieszowie działają pracownie plastyczna, ceramiczna i malarska otwarte na wszelkie formy sztuki, a w Galerii „Muflon” prezentowane są prace lokalnych artystów.

Warto zajrzeć do pracowni-galerii Marcina Zielińskiego, który, posługując się najstarszymi technikami, rzeźbi i graweruje w szkle. Zabytkowe warsztaty grawerskie, wystrój i prezentacja prac artysty przenosi nas do czasów świetności tego rękodzieła pod Karkonoszami. Można tu obejrzeć, kupić i zamówić szklane cudeńka.

W Galerii Gwiazd Konrada Tomaszewskiego prześledzimy proces tworzenia rzeźb postaci współcześnie żyjących aktorek. Dziś można podziwiać modele, które docelowo zostaną wykonane ze szkła kryształowego łączonego z brązem i bogato inkrustowanym kamieniami szlachetnymi. Artysta także wystawia tu i sprzedaje swoje prace wykonane ze szkła kryształowego.

Jest jeszcze jedno miejsce, gdzie króluje szkło… To BZIK STUDIO w Baszcie Grodzkiej. Pan Tomasz Michalski wraz z żoną Ewą, przy wykorzystaniu dawnych technik, tworzą współczesne prace o autorskim charakterze. Osoby twórcze zapraszają na warsztaty, podczas których nauczą, jak wykonać witraż w technice Tiffany.

Fotografia to też sztuka, niekiedy niezwykle inspirująca. Galeria „Korytarz”, Galeria „Focus” i Galeria „Skene” specjalizują się w organizacji wystaw fotograficznych, a wernisaże są zawsze okazją do spotkania fotografów i miłośników tej sztuki. Jest ich u nas wielu, wszak działa tu ciesząca się uznaniem Jeleniogórska Szkoła Fotografii – zaoczne dwuletnie studium i Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne. Prowadzi ono działalność edukacyjną w formie warsztatów, ale także organizuje pokazy zdjęć i przeźroczy, prelekcje i spotkania z autorytetami w dziedzinie fotografii i sztuki.

Kupić nie kupić – zajrzeć warto…

W „Antykwariacie” przy ul. 1 Maja cofniemy się w czasie. W starych lustrach i szybach witryn odbijają się obrazy, rzeźby, świeczniki, kruche naczynia, porcelanowe i szklane cacka – można tu kupić, sprzedać i wycenić dzieła sztuki.

Kilka kroków dalej w „Koja Gallery Art & Antic” zobaczymy wystawy ze zbiorów właścicielki „Pies w sztuce” i „Dawne torebki”, ale można też kupić prezentowane antyki i współczesne prace lokalnych artystów.

W pięknej kamieniczce przy ul. J. Piłsudskiego, w Galerii „Prinz” króluje rękodzieło oraz artystyczne wyroby unikatowe. Znajdziemy tu obrazy, meble, lampy, porcelanę, szkło, odzież i tkaniny artystyczne.

Galeria „Jasna Anielka” (bo przy ulicy Jasnej) oferuje unikatowe wyroby autorskich pracowni: ręcznie robione wyroby ze szkła, ceramiki, drewna, obrazy i obrazki, odzież artystyczną i nietuzinkowe dodatki. Nie wyjdziecie stąd z pustymi rękami! Karkonoski Dom Numizmatyczny na Placu Ratuszowym to nie tylko sklep z monetami i znaczkami pocztowymi, to miejsce kultowe dla kolekcjonerów. Kupicie tu pamiątkowe monety z jeleniem i nie tylko.

Każde z tych miejsc ma swój niepowtarzalny urok, a właściciele zadziwią niejednego wiedzą o sztuce, historii i artystach (nie tylko lokalnych). Nie stanowią dla siebie konkurencji, znają się i podsyłają sobie klientów. Bez ich obecności na śródmiejskim trakcie Jelenia Góra straciłaby wiele. Kochajmy zatem sztukę, kupujmy prace naszych twórców – to zawsze mile widziany prezent oraz unikalna i wartościowa pamiątka.

Wędrując szlakiem sztuki obejrzycie Państwo ciekawe przykłady architektury – od gotyckich i barokowych kościołów po znakomite przykłady budownictwa okresu secesji. W obiektach sakralnych warte uwagi będą malowidła ścienne, bogato zdobione ołtarze, prospekty organowe i nagromadzone przez wieki wyposażenie. W różnych punktach miasta napotkacie także rzeźby dawnych i współczesnych artystów.

„Jeleniogórski szlak sztuki” to projekt Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej – Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze, współfinansowany przez Miasto Jelenia Góra. Naszym celem było „zinwentaryzowanie” i pokazanie turystom i mieszkańcom potencjału, jaki zapisuje się w słowie „sztuka”. Zajęliśmy się tylko sztuką materialną, pozostaje teatr, muzyka, literatura…. ale to już może będzie „Ścieżka Kultury”?

Wierzymy, że w najbliższej przyszłości uda nam się rozszerzyć nasz projekt na obszar całego regionu jeleniogórskiego. Może dzięki temu sztuka pod Karkonoszami postrzegana będzie w Polsce i za granicą jako wyróżniająca nas marka. W informacjach turystycznych i wybranych punktach regionu rozdawana jest mapka „jeleniogórski szlak sztuki”. Można tam znaleźć dane teleadresowe wszystkich wspomnianych wyżej miejsc wraz z informacjami o godzinach otwarcia i cenach wstępu. Zapraszamy na stronę internetową www.szlaksztuki.pl, gdzie mieści się więcej informacji oraz kalendarz imprez związanych ze sztuką.

tekst: Barbara Różycka-Jaskólska

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową Jeleniogórskiemu Szlaku Sztuki.

projekty   >>