Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Mały dom w czasach wielkiej burzy dziejowej. Pisarz Gerhart Pohl – wybrane mowy i eseje oraz stowarzyszenie „Fluchtburg e.V.” (Bezpieczna Przystań t.z.)
Facebook
Instagram
Tiktok

Mały dom w czasach wielkiej burzy dziejowej. Pisarz Gerhart Pohl – wybrane mowy i eseje oraz stowarzyszenie „Fluchtburg e.V.” (Bezpieczna Przystań t.z.)

opublikowano: 29 marca 2018, przez: Pro Mo

Niewielka publikacja zabiera nas w świat, w którym przedwojenni ślący intelektualiści, poeci, pisarze, filozofowie, badacze literatury stawiają opór nazizmowi szukając bezpiecznej przystani u podnóża Śnieżki w domu Gerharta Pohla. Fluchtburg i karkonoski genius loci przyciągają postaci nietuzinkowe, bijące jasny światłem, mimo, że wokół narasta groza  nazizmu i nadciągają ciemne chmury. Uśmiechający się do ludzi zakątek dawał nadzieję, siłę i schronienie. W domu Gerharta Pohla jakimś szczęśliwym zrządzeniem losu wszyscy byli bezpieczni. Zbiór esejów Pohla  w doskonałym  polskim przekładzie zawiera osobiste opisy jego spotkań z Gerhartem i Carlem Hauptmannem,  Wernerem Milchem – odkrywcą barokowej poezji Daniela Czepki, Willem-Erichem Peuckertem – najbardziej śląskiego z mistyków, Klabundem – emanującym magicznym światłem poetyckiej melancholii, Maxem Neiße – garbatym karłem – olbrzymem wrażliwości i innymi, którzy wywarli wpływ na uczuciowość i światopogląd autora. Próbka jego własnej twórczości literackiej nawiązuje do nurtu romantyzmu niemieckiego z elementami sielanki i fascynacji siłami przyrody. Prawdziwa uczta dla szukających w literaturze delikatnych tonów, metafory, pasji życia i zaufania do natury. W błyskotliwych esejach Pohla ukrywa się historia literatury śląskiej pierwszej połowy XX wieku, która rozwijała się u podnóża Karkonoszy. Dzięki stowarzyszeniu Fluchtburg pamięć o tych wybitnych Ślązakach powraca. Publikacja z pewnością dla wielu czytelników stanie się drzwiami do kolejnych literackich odkryć. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy, Recenzje literatury regionalnej <<   >>