Home > Bez kategorii > PARKI ROMANTYCZNE KOTLINY JELENIOGÓRSKIEJ. Małgorzata Ploch i Piotr Napierała; zdjęcia Romuald M. Sołdek

opublikowano: 22 września 2017, przez: Pro Mo

W XIX wieku w Kotlinie Jeleniogórskiej, na stosunkowo niewielkim terenie, powstawały modne wówczas parki o założeniu krajobrazowym. Ideą  architektów parków było wzbogacenie istniejącego piękna naturalnego otoczenia poprzez dodatkowe zadrzewienia, kompozycje roślin i wytyczanie alejek prowadzących do ciekawych budowli, urokliwych zakątków i miejsc widokowych. Dziś obserwujemy powrót to romantycznej koncepcji dawnych ogrodników. Pięknieją na naszych oczach parki w Bukowcu, Karpnikach, Staniszowie, Łomnicy, Wojanowie, Jeleniej Górze, dostępne w znakomitej większości dla wszystkich, którzy lubią  przebywać wśród pięknych układów roślin, skomponowanych ze  środowiskiem naturalnym, towarzyszącymi budynkami, formacjami skalnymi, stawami, potokami i panoramą. Pięknie ilustrowana publikacja zawiera niezwykle interesujące fakty z dziejów powstawania 11 parków romantycznych, oprócz nazwisk wybitnych architektów, znakomitych właścicieli poznajemy popularne wtedy gatunki roślin, modne elementy kompozycji ówczesnych parków, ich właścicieli. Pałacowe parki robiły wrażenie na gościach, spotykali się w nich arystokraci, monarchowie, nawet sama caryca Rosji i król Prus, co świadczy o światowym poziomie rezydencji.

Parki znów wracają do łask, cieszą się popularnością, dostrzegamy ich znaczenie, widzimy korzyści z faktu przebywania w pięknie skomponowanej przestrzeni. Poznając ich historię łatwiej dostrzeżemy ducha romantyzmu, odkryjemy pomysły dawnych architektów krajobrazu, odkryjemy rośliny, które przywieziono na zamówienie z Królewskiej Szkółki Leśnej w Poczdamie. Rzetelni autorzy wprowadzą nas w tematy parkowe zaczynając od historii sztuki ogrodowej, a kończąc na słowniku parkowych terminów. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (JJ).

wszystko z kategorii: Bez kategorii <<   >>