Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Sokołowsko w latach 1945-1989. Zapomniana perła Dolnego Śląska. Zofia Leszko
Facebook
Instagram
Tiktok

Sokołowsko w latach 1945-1989. Zapomniana perła Dolnego Śląska. Zofia Leszko

opublikowano: 22 września 2017, przez: Pro Mo

Niewielka miejscowość, obecnie wieś, położona około pół godziny drogi od Wałbrzycha swoja nazwę zawdzięcza Alfredowi Sokołowskiemu, a sławę niemieckim lekarzom i gruźlicy. Śląskie Davos było w XIX i XX wieku swoistą mekką chorujących na płuca, leczyli się tu wszyscy, nawet Gerhart Hauptmann udał się do Gőbersdorfu na leczenie, a Tytus Chałubiński zainspirowany tutejszymi zakładami leczniczymi otworzył podobny w Zakopanem. Słynne szwajcarskie Davos to także kopia sudeckiego uzdrowiska. To tutaj swoje rewolucyjne metody leczenia gruźlicy rozwijał Dr Herman Brehmer, urodzony w Strzelinie, wykształcony we Wrocławiu i Berlinie lekarz dostrzegł dobroczynne skutki górskiego klimatu i spacerów. Odmienił dotychczasowy styl leczenia uzdrowiskowego, skuteczność przyniosła mu tłumy kuracjuszy, mimo, że konkurował z wielkimi ośrodkami jak Szczawno Zdrój i Duszniki Zdrój.

Po 1945 roku Gőbersdorf przeszedł w polskie ręce, uzdrowisko i szpital funkcjonowały z polską obsadą. Nazwę miejscowości zmieniono na Sokołowsko, aby upamiętnić nią współpracownika doktora Brehmera i wybitnego polskiego ftyzjatry. Losy kurortu były zmienne, uzależniony od rozwoju medycyny, od koniunktury, polityki i gruźlicy przechodził kolejne zmiany, które szczegółowo omawia i dokumentuje autorka publikacji. Bogato ilustrowana monografia wnikliwie opisuje rozwój architektoniczny i historię miejscowości, zasoby kadrowe, metody leczenia, organizację i pacjentów sanatorium, życie kulturalne i sportowe. Sokołowsko dziś kojarzy się z cerkwią i Międzynarodowym Laboratorium Kultury wraz z Archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, który mieszkał w Sokołowsku w latach młodości. Po dominacji lekarzy i fali zainteresowania sportem to kultura odgrywa tu obecnie najważniejsza rolę. Najstarszy w Europie ośrodek leczenia gruźlicy ma ciekawą historię, Dolnośląskie Uzdrowiska Sp. z o.o. podobno mają w planach remont zabytkowego szpitala.  Warto śledzić losy tego miejsca, a jeszcze bardziej warto poznać jego dzieje. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

wszystko z kategorii: Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Polecamy, Recenzje literatury regionalnej <<   >>