Home > Zasoby > Recenzje literatury regionalnej > Krajobraz Kulturowy Rejonu Kotliny Jeleniogórskiej
Romuald. M. Łuczyński, Piotr Migoń, Piotr Napierała

Krajobraz Kulturowy Rejonu Kotliny Jeleniogórskiej
Romuald. M. Łuczyński, Piotr Migoń, Piotr Napierała

opublikowano: 26 lutego 2016, przez: jb

Krajobraz Kulturowy Rejonu Kotliny Jeleniogórskiej (Wrocław, 2015, 358 s.) – publikacja wydana przez Fundację Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej przy współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym. Autorzy: Romuald. M. Łuczyński – historyk, Piotr Migoń – geograf i Piotr Napierała – specjalista od zabytkowych budowli, stworzyli dzieło obrazujące historię regionu, bogactwo przyrody, wspaniałą architekturę. Kotlina Jeleniogórską wraz z otaczającymi ją Karkonoszami, Rudawami Janowickimi i Górami Kaczawskimi  przedstawiona została jako kraina różnorodnej rzeźby terenu, z enklawami naturalnej roślinności a jednocześnie obszar o największym zagęszczeniu obiektów zabytkowych w kraju. O kulturowej unikatowości tej przestrzeni stanowi historyczna i artystyczna jakość dawnych budowli. Jest to miejsce rozwoju i wpływu wielu narodów, kultur i tradycji wynikających z burzliwej historii tego regionu. Natura, krajobraz, górskie otoczenie miały wpływ na powstanie niezwykłego dziedzictwa kulturowego. Książka jest bogato ilustrowana, zaopatrzona w bibliografię i indeksy. Niezwykle cenna dla regionalistów, może być pięknym prezentem dla każdego. Dostępna w Książnicy Karkonoskiej w zbiorach regionalnych. W sprzedaży ma być od marca 2016.

Kamila Wilk

wszystko z kategorii: Polecamy, Recenzje literatury regionalnej <<   >>